Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Data dodania: 2021-07-02


Wysyłka ze zleceniem płatności za pobraniem to jeden z najpopularniejszych sposobów dostarczania przesyłek do odbiorców, który nie wymaga uiszczania opłaty przed jej podjęciem przez adresata. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, lecz również kilka wad, o których warto wiedzieć podczas podejmowania współpracy z daną firmą kurierską. W niniejszym poradniku znajdują się wszelkie informacje na temat pobrania kurierem, w tym sposoby zamawiania, pakowanie czy wreszcie cena oraz inne ważne informacje na temat tego typu usługi kurierskiej i pocztowej. Nadanie paczki za pobraniem jest proste i szybkie, często także bardzo opłacalne finansowo, mimo nieco wyższej ostatecznej ceny.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):




Jak działa wysyłka za pobraniem?

Wiele osób niezwiązanych z branżą kurierską zastanawia się, co to jest wysyłka za pobraniem. To jeden z najbezpieczniejszych sposobów wysyłki dla odbiorcy i jedyną różnicą względem standardowej przesyłki jest sposób płatności. W przypadku typowej usługi kurierskiej, klient zamawia towar np. w sklepie on-line realizując jednocześnie płatność, po czym sprzedający wysyła przedmiot wybranym sposobem. np. paczkomatem bądź firmą kurierską. W przypadku przesyłki pobraniowej jest inaczej. Klient składa zamówienie bez uiszczania opłaty, lecz płaci ją podczas odbioru przesyłki, czyli po jej dostarczeniu. Na liście przewozowym znajduje się ustalona przez wysyłającego kwota, która musi zostać zapłacona przez odbiorcę podczas odbioru przesyłki – bez zapłaty paczka nie zostanie wydana odbiorcy. Rozwiązanie to mimo wieloletniej obecności na rynku jest mniej popularne niż standardowy sposób wysyłki, lecz to się zmienia ze względu na rosnący udział branży e-commerce w krajowej gospodarce.

Dlaczego warto nadawać paczki za pobraniem?

Nadawanie przesyłek z płatnością za pobraniem ma wiele zalet i warto się z nimi zapoznać. Podstawowym atutem tego rozwiązania jest pełne bezpieczeństwo klienta i zmniejszenie jego obaw względem utraty gotówki. Wielu klientów w dalszym ciągu nie ufa internetowym sprzedawcom, przez co boi się zamawiać w sieci, tracąc jednocześnie możliwość zakupów w niższych cenach, niż w sklepie stacjonarnym. To obawy, które zupełnie likwiduje wysłanie paczki za pobraniem. Klient może złożyć zamówienie podając wszelkie informacje osobowe, lecz nie zostanie przekierowany na stronę płatności – musi jej dokonać w chwili odbioru przesyłki.

Kolejną zaletą przesyłek pobraniowych jest fakt, iż dzięki nim można kupować przez internet bez własnego konta bankowego i zapłacić za zamówienie podczas odbioru gotówką. To znakomite rozwiązanie dla osób starszych, które preferują płacenie gotówkowe i nie uznają przelewów internetowych, wymaganych podczas standardowej wysyłki. To pośrednio wpływa także na liczbę klientów danego sklepu. Brak pobrania kurierskiego w danym sklepie on-line sprawia, że traci on klientów, którzy nie są w stanie lub nie chcą płacić przelewem bankowym.

Wady paczek za pobraniem

Wysyłka paczki za pobraniem ma także pewne wady. Jedną z nich jest między innymi nieco mniej korzystna cena spowodowana większą ilością pracy przez daną firmę kurierską, a jej wysokość zależy od zadeklarowanej wartości oraz polityki cenowej danego spedytora. Minusem dla przedsiębiorcy jest także fakt, iż firmy kurierskie realizują płatność za pobraniem do nadawcy po upływie pewnego czasu po otrzymaniu kwoty od odbiorcy. Czas ten może wynosić od 1 do nawet 4 tygodni, a jego skrócenie wiąże się z wyższą ceną wysyłki. To sprawia, że przedsiębiorca „zamraża” swoje fundusze i otrzymuje je po pewnym z góry ustalonym czasie, co może stanowić dla wielu z nich bardzo duży kłopot nie do przeskoczenia. Wadą jest także fakt, iż płatność za pobraniem ma pewną ustaloną maksymalną wysokość, która wynosi około 10 000 złotych w większości firm kurierskich.

Jednak największą wadą jest fakt, iż adresaci nie zawsze odbierają nadane im przesyłki pobraniowe. To rodzi zdecydowanie największe obawy wśród przedsiębiorców. Nieodebranie paczki za pobraniem przez odbiorcę naraża nadającego na pokrycie kosztów związanych nie tylko z jej nadaniem, lecz często także z drogą powrotną. To jeden z problemów, których nie da się rozwiązać w jakikolwiek sposób, gdyż odbiór paczki jest głównie jedynie dobrą wolą odbiorcy.

Formalności związane z płatnością przy odbiorze

Podczas nadawania paczki za pobraniem należy spełnić wiele wymogów formalnych i przyłożyć się do prawidłowego wypełnienia listu przewozowego, w którym należy umieścić między innymi prawidłowy numer konta. To na ten numer zwracane są pieniądze z pobrania, dlatego warto go wielokrotnie sprawdzić przed ostatecznym zaakceptowaniem zlecenia w systemie. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż nadanie paczki za pobraniem wymaga także posiadania konta przez nadawcę – firmy kurierskie nie zwracają należności inną formą niż przelewem bankowym. Należy także ustalić kwotę i zawrzeć w niej także cenę samej wysyłki pobraniowej (jeśli nie jest oznaczona jako darmowa w danym sklepie).

Sposób pakowania przesyłki za pobraniem – na co zwracać uwagę?

Warto wiedzieć, że wedle prawa obowiązującego w naszym kraju klient może dokonać sprawdzenia zawartości przesyłki dopiero po jej odebraniu, czyli od razu po uiszczeniu opłaty. Wielu klientów jest błędnie przekonanych, że paczki za pobraniem można otwierać jeszcze przed zapłacaniem. To mit, który wywołuje u odbiorców bardzo wiele obaw, a część z nich właśnie wtedy rezygnuje z jej odbioru. Większość osób odbiera takie paczki dopiero po dokładniejszej ocenie ich stanu zewnętrznego. Nawet niewielkie uszkodzenia zewnętrzne paczki mogą powodować obawy o stan zawartości, a odbiorca nie podejmie się jej odbioru. Warto tym samym zadbać o prawidłowe pakowanie.

Realizując wysyłkę paczki za pobraniem warto zastosować twardą warstwę wewnętrzną, wykonaną np. z grubej tektury, a także warstwę miękką, która dodatkowo chroni przed wilgocią oraz zalaniem i innymi uszkodzeniami. Doskonale również sprawdzi się folia bąbelkowa, a także taśmy zabezpieczające i naklejki informujące o zawartości. Takie rozwiązania wpływają na zaufanie.

Jak nadawać paczki za pobraniem?

Jak wysyłać paczki za pobraniem? Bardzo prosto! Wystarczy na stronie głównej FastPost.pl podać wszelkie najważniejsze informacje podstawowe na temat danej przesyłki, w tym jej wymiary, wagę oraz miejsce nadania i miejsce docelowe, po czym przejść do kolejnego kroku. Znajdziesz w nim wykaz wszystkich firm kurierskich podejmujących się przewozu wraz z cenami i dodatkowymi ważnymi informacjami. Należy wówczas uzupełnić dane szczegółowe i dokonać wyboru opcji dodatkowych lub przejść do kolejnego kroku. Jak się okazuje, wysyłanie za pobraniem wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nadaj paczkę za pobraniem już dziś, a w razie pytań skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

 

Przesyłka pobraniowa dostępna jest u kurierów: