Przesyłka niestandardowa w DPD

Data dodania: 2020-08-19


Przesyłka niestandardowa jest takim rodzajem przesyłki, który nie spełnia określonych norm podanych przez daną firmę kurierską. Taki rodzaj przesyłki jest zawsze droższy niż przesyłka standardowa, dlatego dobrze jest wiedzieć, co wpływa na zakwalifikowanie jej jako przesyłki niestandardowej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zależy nam na jak najniższym koszcie wysyłki, dlatego poniższe informacje z pewnością się przydadzą.

Warto poznać: Cennik DPD, Cennik usług dodatkowych DPD

Standardowa paczka krajowa, czyli wymiary, jakie musi posiadać przesyłka

Jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na to, że przesyłka uznawana jest za niestandardową, są jej wymiary. Szczegóły, które wpływają na zakwalifikowanie paczki, jako niestandardowej różnią się w zależności od firmy kurierskiej, dlatego warto wiedzieć, co sprawi, że kurier DPD uzna naszą przesyłkę za inną niż standardowa. Długość przesyłki nie powinna przekraczać 170 centymetrów. Wymiary paczki są bardzo ważne, ponieważ zazwyczaj to właśnie nieodpowiednia długość sprawia, że przesyłka zostaje zakwalifikowana jako niestandardowa, co wiąże się z większym kosztem jej wysyłki, dlatego jest to tak istotny szczegół.

Co sprawia, że przesyłka staje się niestandardowa?

Kolejnymi aspektami, które mogą przyczynić się do tego, iż nasza przesyłka stanie się niestandardowa, są:

 • paczka ma kształt cylindryczny, jak np. tuba, czy wałek z tkaniną,
 • paczka ma nieregularne kształty i nie jest zapakowana w opakowanie/karton o regularnych kształtach.
 • paczka posiada wystające elementy, lub owinięta jest w materiał, który sprawia, że będzie się ona „ślizgała” po sorterze.
 • opony, które nie są zapakowane zgodnie z obowiązującymi zasadami (o tym jakie to zasady pisaliśmy ostatnio pod tym linkiem).
 • paczka, która składa się z dwóch części, lecz połączona jest w całość za pomocą takich materiałów pakunkowych jak taśma klejąca, czy folia stretch
 • paczka o dowolnym kształcie owinięta folią stretch
 • „duże AGD”, czyli pralki, lodówki, zmywarki
 • paczki, których wymiar jednego z boków przekracza 175cm

 

Powody, przez które paleta zostaje zakwalifikowana jako niestandardowa

Pisząc o rodzajach przesyłki, nie sposób pominąć palet, które są dziś niezwykle popularnym rodzajem przesyłki. Na paletach wysyłamy duże ilości produktów, dlatego wiedza o tym, kiedy paleta staje się niestandardowa, jest niezwykle przydatna, ponieważ pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, które bez wątpienia wiążą się z zakwalifikowaniem palety jako niestandardowej. Paleta staje się niestandardowa gdy:

 • posiada wymiary mniejsze, niż paleta euro, czyli 120x80 cm,
 • towar, który jest na niej zapakowany posiada nieregularne kształty, a całość nie stanowi
 • prostopadłościanu, niestabilny ładunek mogący się przewrócić
 • zapakowane jest na niej tak zwane „duże AGD”, czyli pralki, lodówki, zmywarki.

Warto pamiętać, że wszystkie paczki zapakowane w firmowe opakowania DPD są paczkami standardowymi. Jako firmowe opakowania DPD uznaje się:

 • tekturowe koperty,
 • foliopaki,
 • kartonowe opakowania, które sygnowane są logiem DPD.

Sposób, w jaki zapakujemy przesyłkę jest niezmiernie ważny, dlatego dobrze jest pamiętać jakie warunki należy spełniać, by nasza przesyłka nie została zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa.

Maksymalne wymiary dla paczki/palety w sieci DPD:

Paczka:

Długość do 250cm, suma wymiarów (wysokość + długość + szerokość) nie może przekroczyć jednocześnie 300cm

Paleta:

podstawa 120x80, wysokość 180cm (wysokość palety wraz z towarem), towar umieszczony na palecie, nie może wystawać poza jej obrys

Jeżeli chcesz wysłać przesyłkę tanio, szybko i skutecznie, koniecznie skorzystaj z naszej oferty.