Co musisz wiedzieć przed wysyłką


Co musisz wiedzieć przed wysyłką

  • Pamiętaj, aby właściwie zaadresować przesyłkę. Złe dane sprawią, że paczka wróci do nadawcy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Wymiary oraz waga paczki muszą być zgodne ze stanem faktycznym. W innym przypadku przewoźnik może doliczyć bardzo wysokie dopłaty.
  • Elementy wystające oraz opakowanie o nieregularnych kształtach wiążą się z dodatkowymi dopłatami. W kalkulatorze odznacz "paczka sortowalna".
  • Wydrukuj list przewozowy i przekaż go kurierowi. Bez niego paczka może trafić pod inny adres lub kurier odmówi jej przyjęcia.
  • Gdy zlecenie dotyczy odbioru od klienta, należy dopilnować, aby nadawca wydrukował  list przewozowy.
  • Nadanie paczki bez wyboru usługi „doręczenie do wskazanej godziny” oznacza, że kurier dostarczy ją w ciągu całego dnia.

 

Pamiętaj!

  • Platforma FatPost.pl działa na zasadzie pośrednictwa przekazując zlecenia  i nie weryfikuje przesyłek  oraz nie dolicza sama  dopłat.
  • Korzystając z usług wybranego przewoźnika akceptujesz i zgadzasz się na jego  warunki  realizacji transportu.
  • Kurier odbierający przesyłkę/paletę nie weryfikuje jej pod kątem ewentualnych dopłat. W przypadku niektórych przewoźników kurier może na liście oznaczyć paczkę, jako niestandardową, gdy jej kształt, sposób pakowania lub elementy wystające są ewidentne. Weryfikację paczki przeprowadza przewoźnik, może ona nastąpić na różnych etapach realizacji  transportu.
  • Opakowanie paczki lub paleta to obowiązek  nadawcy.
  • Usługa nadania przesyłek  paletowych odbywa się w systemie  burta-burta.
  • Nadawca zobowiązany jest przygotować paletę oraz pozostawić w miejscu, do którego kurier może bezpośrednio dojechać autem. Rozładunek odbywa się w miejscu do tego wyznaczonym bez możliwości rozpakowania  lub przemieszczania palety po obiekcie.

 

Aby uniknąć dopłat pamiętaj:

  • wymiary muszą być zgodne ze stanem  faktycznym  -  aktualnie  niemal każda firma kurierska posiada sortery mierzące paczki laserowo, co pozwala na dokładne oszacowanie wymiarów. Nie możemy liczyć na tolerancję nawet 1cm. Nadanie paczki przekraczającej dopuszczalne wymiary powoduje jej zwrot. Do wysokości przesyłki paletowej należy doliczyć  wysokość  samej palety.
  • waga musi być zgodna ze stanem faktycznym - podobnie jak w przypadku wymiarów, waga paczki również jest sprawdzana automatycznie. Pamiętaj, że decyduje waga końcowa wraz z opakowaniem/paletą. Przewoźnicy nie tolerują odstępstw od reguły. Nadanie paczki przekraczającej dopuszczalną wagę powoduje dodatkowo zwrot lub spaletyzowanie, co jest osobna usługą.
  • ważny jest kształt i opakowanie paczki - najbardziej lubianą formą przesyłek są te zapakowane w karton o kształcie sześcianu. W zależności od przewoźnika owinięcie kartonu folią strech może być niestandardowe. Przesyłki niestandardowe to te, które mają nieregularny kształt, są owalne, cylindryczne,   posiadają  wystające elementy. 
  • Przykłady: wiaderka, tuby, opony (w zależności od przewoźnika),   przewody lub kable owinięte folią, tkaniny w belkach, urządzenie z elementami wystającymi poza karton, źle zamocowany towar na palecie (przemieszcza się), elementy wystające poza paletę, pusta przestrzeń w paczce (elementy wewnątrz przemieszczają się), połączenie kilku kartonów umożliwiające przemieszczanie się względem siebie, naklejki Uwaga Szkło i Góra/Dół (u przewoźnika DHL).
  • zawartość przesyłki - za elementy zawierające substancje płynne (np. kanistry, beczki, butelki) oraz towary umieszczone w luźnych opakowaniach (elementy wewnątrz przemieszczają się) również zostanie naliczona opłata za niestandard.
  • wysyłka zabronionych rzeczy - przewoźnik podczas transportu ma prawo zweryfikować zawartość przesyłki. Jeśli okaże się, że została wysłana rzecz, która jest na liście zabronionych, nadawca będzie musiał jak najszybciej odebrać paczkę z oddziału przewoźnika. Firma kurierska ma prawo naliczenia dodatkowej opłaty. Koszt za wysyłkę nie będzie zwrócony, ponieważ przewoźnik  próbował zrealizować transport.
  • strefa rozszerzona – przewoźnik UPS, jako jedyny wprowadził opłatę za doręczenie lub nadanie przesyłek w strefie rozszerzonej zwanej także „terenem odległym”. Strefa rozszerzona odnosi się do miejsc odznaczających się położeniem, które utrudnia transport paczki, np. miejscowości oddalone znacząco od większych aglomeracji, trudny dojazd, obszar górzysty. Utrudniony dojazd lub odległość, jaką musi pokonać kurier, aby doręczyć przesyłkę skutkuje naliczeniem opłaty za dodatkową obsługę w strefie rozszerzonej.

Przedstawione informacje są skróconą wersją najważniejszych elementów oferty oraz warunków realizacji usług. Szczegółowe dane znajdują się w regulaminie FastPost.pl raz regulaminach przewoźników.

 

Pozdrawiamy

Zespół FastPost.pl