Przesyłka niesortowalna w UPS

Data dodania: 2020-08-19


Każda firma kurierska posiada inne wytyczne, które dokładnie mówią o tym, jaka przesyłka uważana jest za przesyłkę standardową, a która podlega kwalifikacji pod przesyłkę niestandardową. Znajomość tych norm jest bardzo potrzebna i przydatna, gdyż dzięki temu nie trzeba płacić dodatkowych pieniędzy za przesyłkę niestandardową. W tym tekście skupimy się na wytycznych w firmie kurierskiej UPS.

Warto poznać: Cennik UPS, Cennik zagraniczny UPS

Przez co moja paczka może być uznana za niestandardową?

 Zakwalifikowanie przesyłki jako niesortowalnej, czyli niestandardowej  wiąże się z doliczeniem pewnej dopłaty, dlatego każdy, kto wysyła paczkę, chce uniknąć zwiększenia kosztu jej wysyłki. Stosowanie się do zasad i reguł odgórnie ustanowionych przez UPS pozwala wysyłać standardowe przesyłki, bez ryzyka, że dana przesyłka zostanie uznana za niesortowalną. Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na kwalifikacje paczki jako niesortowalną, są:

  • wymiary paczki przekraczają 120 centymetrów długości, 80 centymetrów szerokości, lub 80 centymetrów wysokości. Suma długości i obwodu nie może także przekraczać łącznie 300 cm,
  • waga paczki, zarówno rzeczywista, jak i wymiarowa, przekracza 30 kilogramów,
  • nieregularny kształt paczki, który utrudnia sortowanie i transport,
  • wystające elementy bardzo często ulegają uszkodzeniu, a także uszkadzają inne przesyłki, dlatego takie przesyłki zalicza się do tych niesortowalnych.


Czy rodzaj opakowania lub kształt wysyłanego przedmiotu może wpłynąć na kwalifikację przesyłki jako niestandardowej?


 Wysyłając przesyłkę kurierem UPS warto pamiętać, że bardzo istotne jest także to, jaki rodzaj opakowania ma dana przesyłka. W UPS niektóre przedmioty od razu zalicza się jako przesyłkę niestandardową, dlatego warto znać szczegółowe wytyczne, by nie czuć się zaskoczonym. Jako przesyłkę niestandardową zaliczą się przedmioty:

  • opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe, które wykonane są z metalu, bądź drewna,
  • o kształcie cylindrycznym, takie jak bębny, wiadra, beczki. Co więcej, za niestandardową przesyłkę uważa się także opony, które nie są dokładnie zapakowane w tekturowe opakowanie,
  • takie, które wyróżniają się owalnym, okrągłym, lub nieregularnym kształtem, przez co często wystają z nich niektóre elementy,
  • te o lepkiej powierzchni, przez co możliwość swobodnego przesuwania się po taśmie sortującej jest utrudniona, lub całkowicie niemożliwa.
  • przesyłki, które zawierają luźne, zbyt ciężkie elementy, lub płyny.

 

Dlaczego warto pilnować, by paczka nie została zakwalifikowana jako niesortowalna?

Wysyłka paczki wiąże się z pokryciem kosztów wysyłki, dlatego każdy z nas zawsze chce, by te koszty były możliwie jak najmniejsze. Jeśli zależy Ci na najniższej cenie wysyłanej przesyłki, to koniecznie skorzystaj z oferty FastPost.pl. Oczywiście jeśli wysyłamy coś o dużych gabarytach, jak chociażby pralka, to logiczne jest, iż koszt jej wysyłki będzie wyższy, gdyż jest ona zaliczana z marszu, do przesyłek niestandardowych. Jednakże warto pamiętać, że zakwalifikowanie przesyłki jako niesortowalnej często spowodowane jest naruszeniem konkretnych wytycznych, jakich jak np. wymiary, czy waga przesyłki, dlatego dobrze jest stosować się do zasad firm kurierskich, by unikać dodatkowych kosztów.