Przesyłki niestandardowe

Data dodania: 2021-09-17


Przesyłka niestandardowa ma nieregularne kształty

Wysyłka niestandardowej paczki będzie wymagała od nadawcy odpowiedniego zabezpieczenia towaru wewnątrz przesyłki. Już na tym etapie pojawią się pewne problemy. Wszystko dlatego, że prawdopodobnie wysyłasz rzecz o nieregularnych kształtach. Chodzi o to, że krawędzie i boki paczki nie są równe i w żaden sposób nie przypominają kartonowego pudełka. Może są mocno podłużne i owalne? To dobry przykład przesyłki niestandardowej. Niestety, czasem jest tak, że konkretnego elementu nie jesteśmy w stanie włożyć do kartonowego pudła. Przesyłka kurierska niestandardowa wymaga więc z pewnością więcej uwagi od nadawcy podczas jej pakowania.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):
Rozmiar przesyłki niestandardowej przekracza limity

Każda firma kurierska ma w regulaminie zapisane limity, które mówią o tym, kiedy z paczki standardowej zrobi nam się paczka niestandardowa. Cennik również będzie tutaj wchodził w grę, bo tak jak pisaliśmy, tego typu przesyłki są po prostu droższe do nadania. Wracając jednak do samych limitów, to najczęściej chodzi o wagę i jest to około 30 kilogramów. Gdy Twoja paczka przekroczy tę wartość, będzie uznana za niestandardową. Drugim kryterium są wymiary. W tym przypadku najczęstszą granicą jest długość powyżej dwóch metrów. Firmy stosują także zasadę, że długość wraz z obwodem nie może przekraczać konkretnej granicy - najczęściej są to trzy metry. Co więcej, kurier niestandardowe przesyłki odbierze tylko wtedy, jeśli ważą mniej niż 70 kilogramów. W niektórych firmach jest to zaledwie 50 kilogramów. Wówczas taką paczkę należy zakwalifikować do wysyłki paletowej.

Wystające krawędzie z paczki? To przesyłka niestandardowa

Ograniczeniem stosowanym przez praktycznie wszystkie firmy kurierskie działające na terenie naszego kraju jest obecność wystających krawędzi. Jeśli takowe występują, to Twoja paczka na pewno będzie zakwalifikowana do niestandardowych przesyłek. Pamiętaj o tym, kiedy ją nadajesz, gdyż mimo że jej waga i wymiary nie przekraczają limitów, to kwestia wystających krawędzi jest zawsze na pierwszym miejscu. Jest tak, ponieważ taka paczka może uszkodzić pozostałe podczas transportu, trzeba więc mieć ją na uwadze już podczas odbioru od nadawcy, poprzez podróż, sortownie i dalej do odbiorcy. Wysyłka paczek niestandardowych daje gwarancję ostrożniejszego obchodzenia się z nimi.

Oznakowania specjalne na przesyłce niestandardowej

Jak wysłać paczkę niestandardową, aby ta przede wszystkim była traktowana z należytą ostrożnością przez firmy kurierskie? To proste - wystarczy nakleić na opakowaniu odpowiednie oznakowanie. Najczęściej jest to naklejka z napisem „góra/dół”. Stosuje się ją głównie przy elementach, które nie mogą być transportowane do góry nogami. To jednak nie koniec, możesz także nakleić oznakowanie „Uwaga szkło”, co jednoznacznie oznacza, że w środku paczki znajdują się szklane elementy. Przesyłki kurierskie niestandardowe z takim oznaczeniem zawsze traktowane są z należytą ostrożnością. W końcu podczas transportu stosunkowo łatwo mogłoby dojść do uszkodzenia towaru. Tutaj jedna uwaga - jako nadawca, musisz zadbać o to, aby szklane elementy były odpowiednio zabezpieczone w trakcie pakowania.

Duża masa oznacza z pewnością paczkę niestandardową

Waga to jedno z kryteriów, o którym trzeba pamiętać podczas nadawania paczki. Przesyłki niestandardowe najtaniej wychodzą, gdy mają niską wagę, ale nie zawsze tak jest. Najczęściej bowiem to właśnie masa definiuje paczkę jako niestandardową. Jak to wygląda w przypadku konkretnych firm kurierskich? Co do dolnej granicy praktycznie wszystkie marki są zgodne - najczęściej jest to około 30 kilogramów. To dolna granica, a więc każda paczka ważąca 30 kilogramów lub więcej jest kwalifikowana do przesyłek niestandardowych. Górna granica to z kolei około 70 kilogramów w kilku firmach kurierskich na przykład w firmie FedEx oraz UPS. Chcemy jednak zaznaczyć, że wiele zależy od samego przedsiębiorstwa. Kurier paczki niestandardowe przyjmuje do 50 kilogramów w przypadku marki InPost oraz DPD.

Przesyłki niestandardowe DHL

Interesują Cię tanie przesyłki kurierskie niestandardowe? Polecamy w takim razie DHL. Ta firma przyjmuje paczki o wadze od 31,5 kilograma, co oznacza, że każda paczka o tej masie lub cięższa będzie uznana za niestandardową. Nadanie paczki niestandardowej będzie możliwe, gdy długość wyniesie maksymalnie 200 centymetrów, a suma wymiarów 300 centymetrów. DHL uznaje paczki niestandardowe o nieregularnych kształtach, owalnych, oczywiście z wystającymi elementami, a także przesyłki oznakowane ostrzegawczymi naklejkami, o których pisaliśmy. To wszystkie kryteria dotyczące firmy DHL. Jak to wygląda w przypadku innych popularnych kurierów w naszym kraju?

Przesyłki niestandardowe InPost

Wysyłka paczki niestandardowej z pomocą firmy kurierskiej InPost będzie wiązać się z ograniczeniem masy do 50 kilogramów. Waga gabarytowa nie może bowiem przekraczać tej wartości, gdyż wtedy zostanie uznana za przesyłkę paletową i tak też będziesz musiał ją nadać. Długość takiej paczki może wynosić do 200 centymetrów. To jednak nie koniec, InPost uzna Twoją paczkę za niestandardową, gdy ta będzie miała nieregularne kształty. Co ważne, tak jak w przypadku firmy DHL, będą to także kształty owalne. Co dalej? Będą o tym świadczyć także wystające elementy, czyli tak jak w przypadku wszystkich innych firm kurierskich w naszym kraju. Tak naprawdę to tyle informacji związanych z nietypowymi przesyłkami kurierskimi w regulaminie firmy InPost. Jak można zauważyć, przepisy w tym przypadku są dosyć rygorystyczne.

Przesyłki niestandardowe DPD

Kurier DPD nietypowe gabaryty uzna za przesyłkę niestandardową. Tak będzie, gdy paczka będzie miała wagę gabarytową większą niż 41,6 kilograma. Co więcej, waga całkowita takiej paczki nie może przekroczyć 50 kilogramów. Ponadto jej długość może maksymalnie wynieść 250 centymetrów. Paczka o kształcie cylindrycznym owalnym czy w kształcie tuby będzie uznana za opisywaną dziś paczkę. Co to jest przesyłka niestandardowa dla firmy DPD? Każda paczka z wystającymi elementami, opony zapakowane niezgodnie z wytycznymi, a także paczka, której najdłuższy bok ma więcej niż 150 centymetrów. Jeśli Twoja paczka waży więcej niż 31,5 kilograma, będzie uznana przez firmę DPD za niestandardową.

Jeżeli interesuje Cię nadanie przesyłki niestandardowej, to wejdź na stronę FastPost.pl i sprawdź, jakie masz możliwości. Z naszą pomocą prześlesz wszystkie potrzebne przedmioty w możliwie najkrótszym czasie i w atrakcyjnej cenie.

Przesyłki niestandardowe i usługi pokrewne: