Przesyłki niestandardowe DHL

Data dodania: 2021-09-20


Firma ta zapewnia transport przesyłek o różnych gabarytach - również na palecie. Możesz skorzystać z usług tego przedsiębiorstwa, gdy wysyłasz paczki w kraju, ale także poza jego granicę. Nic dziwnego, że jest to jedna z najchętniej wybieranych firm w branży. Dziś jednak nie o samej marce, a o przesyłkach niestandardowych DHL. Przedsiębiorstwo zapewnia bowiem klientom usługi przewozu paczek tego rodzaju. Czym one dokładnie są? Dlaczego można powiedzieć o przesyłce, że jest niestandardowa i co wyróżnia takie paczki? W poniższym tekście znajdziesz informacje dotyczące tego, jak tego typu przesyłki traktuje właśnie DHL.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):
Wystające krawędzie z przesyłki niestandardowej

Za przesyłki niestandardowe DHL uważa takie, które mają wystające krawędzie. Czy można się temu dziwić? Oczywiście nie - takie przepisy widnieją u praktycznie wszystkich znanych i zaufanych przewoźników paczek. DHL paczki niestandardowe z wystającymi krawędziami przewozi w sposób szczególny. Również sortowane są z należytą ostrożnością. Nie do końca chodzi tutaj jednak o brak uszkodzeń samej paczki, a raczej brak defektów na innych przesyłkach niestandardowych, które są transportowane i oczywiście sortowane razem. Nie da się ukryć, że często te wystające krawędzie są dosyć twarde i spokojnie mogłyby przedziurawić karton innej przesyłki. Już chyba wiesz, dlaczego wystające krawędzie sprawiają, że paczka kwalifikuje się do tych niestandardowych.

Zasady i limity w przesyłkach niestandardowych DHL

DHL koszt nadania paczki uzależnia oczywiście od rodzaju samej przesyłki. W przypadku paczek niestandardowych koszt ten jest dużo wyższy, aniżeli paczek standardowych. Kiedy jednak możemy powiedzieć, że konkretny karton czy towar należy właśnie do niestandardowych? W przypadku firmy DHL są to wszystkie paczki, których waga wynosi do 31,5 kilograma. To jednak nie koniec, bo długość maksymalna konkretnej przesyłki niestandardowej DHL nie może być większa od 200 centymetrów. Suma wymiarów z kolei nie może przekroczyć 300 centymetrów. Firma DHL zastrzega sobie także, że zakwalifikuje paczkę do niestandardowych, gdy ta będzie miała nieregularne, owalne kształty.

Opony w przesyłce niestandardowej

Czy wysyłka opon wiąże się z koniecznością wyboru przesyłki niestandardowej w przypadku firmy DHL? To zależy głównie od tego, jak opony zostaną przez Ciebie zapakowane. Przede wszystkim musisz pamiętać, że w DHL paczka niestandardowa to może zawierać dwie, trzy lub cztery opony w jednym opakowaniu. Firma zezwala bowiem na transport opon, ale pojedynczo. Co więcej, opona jedynie oklejona taśmą klejącą będzie uznana za paczkę niestandardową, mimo że jej wymiar i waga nie będą przekraczały dopuszczalnych norm - chodzi tutaj o jej okrągły kształt. Co więc zrobić, aby zapłacić za przesyłkę opon niewiele? Umieścić je w czterech pudełkach o regularnych wymiarach. Oczywiście, przesyłka DHL NST nie będzie zapakowana w pudełko, a jej kształty mogą być regularne.

Nietypowe kształty przesyłek niestandardowych

Wracamy do kształtów, bo to one wraz z wystającymi elementami są najważniejszymi cechami paczek niestandardowych. DHL niestandard to każda paczka, która ma nieregularne, owalne lub okrągłe kształty. Nie może to być na przykład karton na kartonie o różnych wymiarach. Nie da się wysłać paczki standardowej, gdy ta będzie mieć kształt trójkąta. Wszystkie wspomniane formaty są wykluczające dla paczek standardowych i warto o tym pamiętać. Czasem niewielki, a przy tym lekki towar okazuje się przesyłką niestandardową. DHL ma jednak sztywne zasady, których trzeba się trzymać, bez względu na to, co wysyłasz i jak dużo w ciągu miesiąca tych paczek jest.

Oznakowania specjalne wymagane przez firmę kurierską DHL

Wspominaliśmy o oznakowaniu - to bardzo ważna kwestia w przypadku przesyłek niestandardowych. Warto stosować te oznaczenia na przykład wtedy, gdy w paczce jest szkło. W takiej sytuacji korzystamy z naklejki „Uwaga Szkło”. Jeśli konkretny produkt musi być ustawiany pionowo i zawsze do góry jedną ze stron, wtedy konieczne będzie naklejenie informacji z napisem „góra/dół”. Paczki niestandardowe DHL mogą mieć także inne oznaczenia, takie jak między innymi napis „Nie przewracać”. Musisz wziąć pod uwagę, że do takich paczek może być konieczna dopłata.

Waga przesyłek niestandardowych

Na koniec jeszcze kilka słów o wadze przesyłek niestandardowych DHL. Jak pisaliśmy, nie może ona wynieść więcej niż 31,5 kilograma. Co ciekawe, w porównaniu do innych firm kurierskich, waga ta jest stosunkowo niska. Inne przedsiębiorstwa zapewniają możliwość transportu paczek niestandardowych o wadze do 50, a nawet 70 kilogramów. Co się dzieje z paczkami, których masa jest większa? Oczywiście automatycznie kwalifikowane są one do przesyłek paletowych. Pamiętaj, że to po Twojej stronie leży obowiązek ułożenia paczki na palecie w miejscu dostępnym dla kuriera.

Przesyłki niestandardowe wyślesz też innymi firmami kurierskimi:

Przesyłki niestandardowe wyślesz też innymi firmami kurierskimi: