Przesyłki niestandardowe InPost

Data dodania: 2021-09-20


InPost to kolejna firma logistyczna oferująca swoim klientom transport paczek. Jednak w odróżnieniu od innych oddaje ona do dyspozycji klientów sieć paczkomatów. Dziś jednak skupiamy się na transporcie przesyłek kurierem InPost, a dokładniej na paczkach niestandardowych. Chcemy zaznaczyć, że są to zgoła inne przesyłki od tych tradycyjnych, czyli zwanych standardowymi. Różnią się kształtem, wymiarami, wagą, ale także sposobem ich transportu i sortowania. Nic dziwnego, że najczęściej paczka niestandardowa InPost cennik ma inny, niż standardowa. Warto znać podstawowe informacje dotyczące tego typu przesyłek, jeśli masz zamiar często wysyłać towary poprzez kuriera tej firmy. Dlatego też zdecydowaliśmy się opisać wszystkie cechy paczki niestandardowej, co na pewno ułatwi Ci wysyłkę sprzedanych towarów.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):
Wystające elementy? To musi być paczka niestandardowa

Mimo że firma InPost nie ma tak szczegółowych wymagań w kwestii wysyłki paczek niestandardowych, jak na przykład przedsiębiorstwo DPD, to wciąż trzyma się kilku zasad i limitów. Przede wszystkim przesyłka niestandardowa InPost to każda, która ma wystające elementy. Niestety jest tak w przypadku praktycznie każdego przedsiębiorstwa oferującego przewóz towarów dla swoich klientów. Dlaczego tak jest? Powody są dwa i oczywiście związane są z bezpieczeństwem. Przede wszystkim taka paczka może powodować zagrożenie dla innych w czasie transportu. To jednak nie wszystko - istnieje ryzyko, że wystające elementy uszkodzą lub zatrzymają maszynę sortującą. Te dwa powody sprawiają, że paczka z wystającymi elementami jest zaliczana do niestandardowych bez względu na jej wymiary czy wagę.

Wymiary i waga paczki przekracza standard

Jak to wygląda w przypadku wymiarów i wagi? Wysyłka paczki niestandardowej InPost będzie możliwa, gdy taka przesyłka będzie miała maksymalnie 50 kilogramów. Jej waga nie może przekroczyć tego limitu. Z kolei waga gabarytowa również wynosi 50 kilogramów. Dolna granica dla przesyłek wynosi około 25 kilogramów, jednak wyjątek stanowi karma dla zwierząt. Produkt ten nie może ważyć więcej niż 20 kilogramów, jeśli ma zostać zakwalifikowana do paczek standardowych.

Nieregularne kształty przesyłek niestandardowych

Istotne są także kształty przesyłki - jeżeli nie jest ona w formie prostopadłościanu lub sześcianu, to z pewnością nie będzie zaklasyfikowana do standardowych. Nadanie paczki niestandardowej InPost będzie konieczne, jeśli wysyłane przedmioty zamkniesz w opakowaniach o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym. Wszystkie inne nieregularne kształty, gdzie na przykład jeden bok jest krótszy od drugiego, paczka wygląda jak trójkąt czy też są to dwie paczki sklejone w jedną, będą uznawane za przesyłkę nieregularną przez pracowników firmy transportowej. Wysyłka paczki niestandardowej InPost o nieregularnych kształtach wiąże się oczywiście z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.

Jak to wygląda u innych przewoźników?

Zastanawiasz się, jak to wygląda w innych firmach kurierskich? W końcu paczka niestandardowa InPost to nie jedyna możliwość, na jaką możesz postawić. Chcemy jednak zauważyć, że większych różnic nie ma. Każde przedsiębiorstwo ma pewne limity dotyczące nadawania przesyłek o nieregularnych kształtach, większej wadze czy z wystającymi elementami. Najwięcej zasad dotyczących nadawania tych przesyłek ma firma DPD. Jak się okazuje, InPost jest jedną z tych, na które bez dwóch zdań warto stawiać, gdy wysyła się paczki niestandardowe. Należy tutaj zauważyć, że większość limitów w wielu firmach kurierskich jest podobna.

Wybierz najtańszą opcję nadania paczki niestandardowej

Przesyłki ponadgabarytowe InPost to te z większą masą, których nie da się zaliczyć do standardowych, a także te z wystającymi elementami. One wszystkie będą generować większe koszty nadania. Warto więc zastanowić się nad najkorzystniejszą opcją. Nie trzeba jednak w tym celu szukać pojedynczych firm i sprawdzać ich cenniki. Najlepiej postawić na platformę FastPost. Tam w mgnieniu oka porównasz oferty poszczególnych kurierów i wybierzesz tę najkorzystniejszą!

Przesyłki niestandardowe wyślesz też innymi firmami kurierskimi: