Przesyłki niestandardowe DPD

Data dodania: 2021-09-20


W firmie DPD w przypadku zwykłych, a więc standardowych przesyłek nadanie i transport przebiega tak, jak dziesiątek tysięcy innych paczek dziennie. Problem pojawia się, gdy chcemy nadać przesyłkę niestandardową. DPD ma określone zasady, które przede wszystkim dotyczą kształtów, wymiarów czy wagi paczki niestandardowej. Co więcej, mówią o tym, jak taka paczka będzie traktowana. Chcesz wiedzieć więcej o DPD NST? W takim razie zachęcamy Cię do czytania dalej.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):
Limity wagowe w firmie DPD

Zacznijmy od konkretnych limitów, jakie ustaliła firma DPD dla wszystkich klientów chcących skorzystać z nadania przesyłki niestandardowej. Chodzi tutaj głównie o wagę paczki, która nie może przekroczyć 50 kilogramów. To jednak nie koniec limitów, jeśli chodzi o wagę. Wszystko dlatego, że liczy się także waga gabarytowa, która nie może być większa niż 41,6 kilograma. Oczywiście górna granica to nie wszystko. Jeżeli przesyłka jest regularnych rozmiarów, nie ma nic szczególnego w jej kształtach więc teoretycznie mogłaby być zakwalifikowana do przesyłki standardowej, w grę znów wchodzi waga. Bo paczka niestandardowa DPD to każda, która ma więcej niż 31,5 kilograma. Jeśli Twoja waży więcej, będzie niestandardową bez względu na pozostałe cechy.

Przesyłki niestandardowe DPD – wystające elementy

Jak to jest w przypadku wystających elementów? Jak się okazuje, nawet przesyłki lżejsze od 31,5 kilograma, ale mające nieregularne kształty, a co gorsza wystające elementy, będą zakwalifikowane do paczek niestandardowych. To logiczne posunięcie firmy kurierskiej, która chce się zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem innych paczek w trakcie transportu. Jak wiadomo, naturalne jest, że wystające elementy są zagrożeniem dla pozostałych przesyłek, z łatwością mogą bowiem przebić karton. Co więcej, nie liczy się tutaj tylko transport, ale także sortownia. Tam również należy być ostrożnym z przesyłkami niestandardowymi. DPD nie chce więc ryzykować i wszystkie paczki z wystającymi elementami kwalifikuje do NST.

Paczka przekracza standardowe wymiary? Zalicz ją do niestandardowych

Kiedy nadajesz paczkę niestandardową DPD, musisz zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary. Te nie mogą przekraczać konkretnych wartości - w innej sytuacji są kwalifikowane do przesyłek standardowych. I tak właśnie wszystkie paczki, których najdłuższy bok przekracza 150 centymetrów, muszą być uznane za przesyłki niestandardowe. To jednak nie koniec, bo górna granica, tak samo, jak w przypadku wagi, istnieje również tutaj. Chodzi o długość 250 centymetrów. Jeśli Twoja paczka jest dłuższa, to niestety kurier DPD nie będzie mógł jej zakwalifikować do paczek niestandardowych. Nie będzie to także paczka standardowa ani paleta, bo w tym ostatnim przypadku wysokość, a więc, jak można się domyślać najdłuższy bok, nie może przekroczyć 180 centymetrów. Niestandardowe wymiary DPD traktowane są jako osobna kategoria przesyłek.

Dodatkowe opłaty za paczki niestandardowe

DPD wycenia paczki niestandardowe według swojego indywidualne cennika. Tam znajdują się informacje na temat wszystkich parametrów paczki. Co więcej, liczy się także droga, jaką kierowca będzie musiał pokonać czy liczba sortowni, przez które przejdzie przesyłka. Jak bowiem wiesz, czas dostawy paczek niestandardowych jest dosyć długi, a do tego sama cena nadania takich przesyłek wysoka. Musisz się na to przygotować, ale przynajmniej już na wstępie poznasz cennik i będziesz wiedział, czy z oferty firmy DPD warto skorzystać. Jeśli chcesz znaleźć najkorzystniejszą możliwą ofertę, skorzystaj z platformy FastPost. Tam czeka na Ciebie prosty formularz. Uzupełnij w nim dane paczki, a zaraz po tym pojawią Ci się oferty firm kurierskich działających na terenie Polski. Może to właśnie DPD paczki niestandardowe przetransportuje najtaniej?

DPD to nie jedyna firma – paczki niestandardowe w innych przedsiębiorstwach

Chcemy zaznaczyć, że przedsiębiorstwo kurierskie DPD nie jest jedyną firmą na rynku, która oferuje transport przesyłek niestandardowych. Tutaj należy zauważyć, że inne firmy działające na terenie Polski również mają wprowadzone ograniczenia dotyczące tego, jak kwalifikować przesyłki do niestandardowych. Przesyłka krajowa DPD, ale także ta, która powędruje za granicę, musi spełniać wszystkie zasady i limity wprowadzone i egzekwowane przez każde przedsiębiorstwo. Z jednej strony jest to pewne udogodnienie dla nadawcy, który wie, że jego przesyłka będzie należycie traktowana podczas transportu. Z drugiej jednak strony należy liczyć się z tym, że cennik będzie nieco mniej korzystny dla nadawcy, niż w przypadku paczki standardowej. Co więcej, czas dostawy paczek niestandardowych będzie dłuższy. Czasem jednak nie ma wyjścia - trzeba zdecydować się na przesyłkę niestandardową.

Dokładnie zasady kwalifikacji paczek do niestandardowych w DPD

Przesyłka niestandardowa DPD spełnia konkretne zasady i normy wprowadzone przez firmę. Jest to między innymi waga do 50 kilogramów, czy długość do 250 centymetrów. Oprócz tych, o których dziś pisaliśmy, są też inne - bardzo szczegółowe. Przede wszystkim kształt - przesyłki niestandardowe są cylindryczne, okrągłe, owalne na przykład w kształcie tuby czy wałka z tkaniną. Nieregularne kształty kartonu i opakowania to kolejne cechy przesyłki niestandardowej DPD. Mogą to być na przykład opony, które zostały zapakowane niezgodnie z wytycznymi firmy czy paczka z wystającymi elementami, co uniemożliwia przesuwanie jej po sorterze. Tutaj warto zaznaczyć, że każda przesyłka składająca się z dwóch odrębnych części, ale połączonych w jedną, nieregularną całość, to także paczka niestandardowa.

Przesyłki niestandardowe wyślesz też innymi firmami kurierskimi: