Przesyłki wielkogabarytowe kurierskie

Data dodania: 2021-09-20


Przesyłki transportowane przez firmy kurierskie to nie zawsze zgrabne, niewielkie paczuszki pokroju oryginalnego pudełka po telefonie. Niejednokrotnie są to duże, a nawet bardzo duże elementy, czasem także dosyć ciężkie - mogące osiągać wagę kilkudziesięciu kilogramów. Tak jest, gdy opisujemy przesyłki wielkogabarytowe, które coraz częściej pojawiające się w samochodach kurierów i na sortowniach. Nie da się ukryć, że ich transport jest nieco utrudniony za sprawą właśnie gabarytów. Dlatego też najprawdopodobniej za nadanie takiej paczki przyjdzie Ci zapłacić nieco więcej. Transport wielkogabarytowy wymaga dużych pojazdów, większej uwagi podczas pakowania i wypakowywania przesyłek, a także innych warunków sortowania. Poznaj jednak poprawną i obszerną definicję paczki wielkogabarytowej.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):
Definicja przesyłki wielkogabarytowej

Z definicji przesyłka wielkogabarytowa to nic innego, jak paczki, których wymiary przekraczają określone parametry. Przykładem może być jedna z firm kurierskich, która zastrzega sobie, że przesyłki dłuższe niż 200 centymetrów, których obwód wraz z długością przekracza 300 centymetrów będą uznawane za przesyłki wielkogabarytowe. Trzeba jednak zauważyć, że nie liczy się tylko rozmiar, ale także waga konkretnej paczki. Ta powinna wynosić minimum 30 kilogramów. Nie jest to jednak dużo, w końcu paczki niestandardowe mogą ważyć więcej. Dlatego jednak mówimy o przesyłkach wielkogabarytowych, najważniejsze tutaj są wymiary i odgórne zasady konkretnych firm kurierskich na temat limitów tychże wymiarów.

Przesyłki dłużycowe, a wielkogabarytowe

Jaka jest różnica pomiędzy przesyłką wielkogabarytową a paczką dłużycową? Przede wszystkim chcemy zaznaczyć, że tak naprawdę jedynym podobieństwem będzie tutaj długość, która może wynosić tyle samo. Różnicę widać jednak w wadze, bo w przypadku paczek dłużycowych niejednokrotnie nie może ona przekraczać 30 kilogramów. Oczywiście są wyjątki i firmy kurierskie zapewniające przewóz paczek dłużycowych ważących 50, a nawet 70 kilogramów – tak to wygląda na przykład w przedsiębiorstwie o nazwie UPS. Co więcej, te dłużycowe obligatoryjnie mają być wąskie. Transport wielkogabarytowy nie wymaga od nadawcy wysyłania paczek długich, ale wąskich. Wymiary każdego z boków mogą być w tym przypadku równe.

Czy duża paczka oznacza duże koszty?

Czy duża paczka zawsze oznacza duże koszty? Nie da się ukryć, że najczęściej tak to wygląda. W końcu firmy kurierskie muszą indywidualnie podejść do wysyłki wielkogabarytowej. Należy jednak zauważyć, że nie zawsze musi to być bardzo wygórowana kwota. W końcu na rynku istnieje wielu kurierów, którzy oferują transport wielkogabarytowy, co za tym idzie ofert także jest wiele. Można więc poszukać i znaleźć tę najlepszą, najkorzystniejszą, aby po prostu zaoszczędzić na wysyłce paczki wielkogabarytowej. Jeśli każdego dnia lub miesiąca wysyłasz kilka czy kilkanaście takich paczek, to z pewnością chcesz, aby koszty były jak najniższe.

Czy warto wysyłać przesyłki wielkogabarytowe kurierem?

Kurier wielkogabarytowy to bez dwóch zdań dobry wybór dla wszystkich chcących wysłać paczki większe niż niestandardowe i odpowiednio ciężkie. Nie da się ukryć, że tak naprawdę może to być jedyna możliwość nie licząc oczywiście własnej floty pojazdów rozwożących towary po kraju lub poza jego granice. Czy to się jednak opłaca? Jeśli prowadzisz ogromne przedsiębiorstwo zatrudniające wiele osób, to z pewnością. W innym przypadku nie ma najmniejszego sensu stawiać na własną flotę, szczególnie gdy paczki wielkogabarytowe kurierem wysyłasz również za granicę. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie, śmiemy jednak twierdzić, że do pewnego momentu wysyłka przesyłek o dużych rozmiarach z pomocą firmy kurierskiej to jedyny słuszny wybór. Nie nam to jednak oceniać, wiele zależy od samego biznesu, jaki prowadzisz.

Pakowanie dużej paczki – co będzie Ci potrzebne?

Przejdźmy jednak do nieco bardziej praktycznych wskazówek dotyczących przesyłek kurierskich wielkogabarytowych. Zacznijmy od pakowania, a dokładniej od przygotowania się do tej czynności. Czego będziesz potrzebował, aby było to możliwe? Przede wszystkim samego pudełka - wiemy, że może to być utrudnione. Jeśli nie posiadasz oryginalnego, postaraj się kupić takie o odpowiednich wymiarach. Pamiętaj jednak, że pudło musi być grube, mocne i nie klejone, a szyte. Będziesz także potrzebował taśmy do zaklejenia pudła, folii bąbelkowej na wypełnienie, a także folii stretch, która przyda Ci się podczas ostatniego etapu pakowania przesyłki kurierskiej o dużych gabarytach. Przejdźmy teraz do pakowania, które wcale wiele nie różni się od pakowania zwykłych paczek.

Jak odpowiednio zapakować paczkę wielkogabarytową?

Zacznij od przygotowania pudła, a następnie włóż do niego konkretny towar. Nie ważne, co to jest - zawsze powinno być pozbawione ruchomych części lub przynajmniej powinny być one odpowiednio zabezpieczone. Wysyłka paczek ponadgabarytowych to zawsze nieco większe ryzyko uszkodzenia towaru, dlatego pamiętaj, że części mniej stabilne lub podatne na uszkodzenia powinieneś dodatkowo owinąć czymś, co zamortyzuje uderzenie. Wszystkie wolne przestrzenie powstałe po włożeniu towaru wypełnij folią bąbelkową lub innym wypełniaczem - może to być nawet pozwijana gazeta. Zadbaj o to, aby znalazła się w każdym zakamarku. Następnie możesz zamknąć pudło i skleić je taśmą klejącą. Pamiętaj, aby użyć jej nie tylko przy stykach wieczka, ale również na wszystkich szwach. Wzmocnisz wtedy całą konstrukcję pudła. Możesz użyć taśmy kilkukrotnie w jednym miejscu - zwiększy to jej trwałość. Tak przygotowana gabarytowa przesyłka kurierska będzie gotowa do drogi!

Duża paczka kurierem – transport lądowy, lotniczy i morski

Jak transportować przesyłki wielkogabarytowe? Wiele zależy od tego, gdzie mają one zostać wysłane. Jeśli na teren Polski, to prawdopodobnie skorzystasz z opcji transportu lądowego. To przede wszystkim najtańsza propozycja zarówno dla klientów indywidualnych, jak i wszystkich małych firm. Jeżeli jednak celem podróży ma być inny kontynent, to może się okazać, że lepszą opcją będzie transport lotniczy lub ewentualnie morski. Co zyskujesz wybierając jedną z tych możliwości? Przede wszystkim przesyłki wielkogabarytowe kurierskie wysłane frachtem lotniczym dotrą na miejsce najszybciej. Transport morski to bardzo dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy paczka jest naprawdę wielkich rozmiarów, a do tego ciężka. Kurierzy raczej nie stosują tego sposobu transportu. Nie tylko może to dużo kosztować, ale dodatkowo czas podróży jest dosyć wydłużony i trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni.

Transport dużej paczki – indywidualny przewoźnik czy komercyjny kurier?

Przesyłki krajowe o dużych gabarytach możesz wysyłać z pomocą indywidualnych przewoźników lub komercyjnych, znanych firm kurierskich. Jaka opcja będzie dla Ciebie lepsza? Prawdopodobnie udanym wyborem zawsze będzie konkretne przedsiębiorstwo, takie jak FedEx, UPS czy DPD. Masz bowiem pewność ogromnego doświadczenia w logistyce. Dodatkowo wiesz, że są to firmy godne zaufania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego transportu, a także możesz liczyć na bardzo rozsądne ceny za zlecenie wysyłki paczki. Jak to wygląda w przypadku indywidualnych przewoźników? Możliwe, że bardzo podobnie, ale nie ma wiele takich firm w naszym kraju. Większość mogłaby nie być w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.

Jak znaleźć korzystną ofertę transportu paczki wielkogabarytowej?

Chcesz skorzystać z oferty firmy kurierskiej? To jej chcesz zlecić transport wielkogabarytowy? Kurier ma jednak oferować najkorzystniejszą ofertę - w końcu chcesz, aby koszty były maksymalnie zminimalizowane. Ręczne wyszukiwanie ofert, a także ich porównywanie zajęłoby z pewnością cały dzień. Po co więc tracić cenny czas, skoro jest prostsze rozwiązanie? To platforma FastPost, na której przesyłki krajowe wielkogabarytowe, a także te wysyłane za granicę nadawane są bardzo często. Wystarczy, że wpiszesz w odpowiednich rubrykach na stronie wszelkie dane o Twojej paczce - wymiary, wagę czy adresy odbioru i doręczenia. Następnie platforma w mgnieniu oka przedstawi Ci oferty kurierów, a także porówna je dla Ciebie. Wybór tej najkorzystniejszej będzie nie tylko bardzo prosty i skuteczny, ale również bardzo szybki!

Śledzenie przesyłek wielkogabarytowych – czy to możliwe?

Wysyłając paczkę wielkogabarytową na pewno chcesz, aby ta trafiła do odbiorcy szybko i bez najmniejszych kłopotów podczas podróży. Chciałbyś z pewnością również wiedzieć, gdzie aktualnie się znajduje na przykład dzień czy dwa po wysyłce. Na szczęście wiele firm kurierskich zapewnia taką możliwość. Wysyłka paczki ponadgabarytowej wiąże się z możliwością jej śledzenia w czasie rzeczywistym. Dokładnie wiesz, gdzie aktualnie się znajduje czy jest w drodze do sortowni, do kolejnej sortowni czy może jest na ostatniej prostej do odbiorcy. Zawsze warto wybierać opcję śledzenia, ponieważ wtedy możesz na przykład przekazać klientowi, który kupił konkretny produkt, jak długo paczka będzie jeszcze transportowana.

Etykietowanie przesyłek wielkogabarytowych – wszystko zależy od towaru!

Paczki wielkogabarytowe tak jak wszystkie inne przesyłki kurierskie, mogą otrzymać specjalne oznaczenia. Zależy to już przede wszystkim od rodzaju towaru, jaki znajduje się wewnątrz, a także Twojej dbałości o bezpieczeństwo w trakcie transportu. Możesz wykorzystać, takie naklejki jak „Uwaga Szkło”, gdy towar zawiera elementy szklane, „Keep Dry” z parasolką i kroplami deszczu, co oczywiście oznacza, że paczka nie może być wystawiana na działanie wilgoci. Wiele osób wysyłając przesyłki dużych gabarytów używa naklejek „Do Not Stack”, czyli nie piętrować lub oznaczeń „Nie przewracać” z pomocą naklejki z dwoma strzałkami i stopką pod nimi. Na przesyłkach gabarytowych krajowych i międzynarodowych znajdują się także oznaczenia „Góra/Dół”. Jakie naklejki nakleisz na solidnie zapakowaną paczkę, w której znajduje się towar ponadgabarytowy zależy już tylko od Ciebie.