Wymiary palet, rozmiar palety, rodzaje kontra wysyłka kurierem

Data dodania: 2021-07-02


Wysyłka paczek na paletach jest obecnie bardzo popularną formą dostarczania przesyłek, która umożliwia wysyłkę dużych i ciężkich przedmiotów, między innymi sprzętu AGD, RTV oraz sprzętu medycznego czy części mechaniki samochodowej. Ogromne znaczenie mają jednak wymiary palet, które różnią się zależnie od danej firmy kurierskiej, a większość z nich zamieszcza te informacje w swoich regulaminach. Szczególnie istotna jest wysokość palety, gdyż z reguły jej boki, w tym jej szerokość oraz głębokość, są zazwyczaj takie same. Warto je poznać jeszcze przed zleceniem.

Długość (cm):
Szerokość (cm):
Wysokość (cm):
Waga (kg):
Warto wiedzieć: Jak wysłać paletę za granicę?, Jak zapakować paletę?, Jak wysłać paletę kurierem?

Dlaczego warto wysyłać europalety kurierem?

Wysyłanie europalet kurierem jest obecnie bardzo popularnym sposobem dostarczania do adresatów największych i najcięższych przedmiotów, w tym także paczek zbiorczych. Z reguły z tych usług korzystają firmy sprzedające wysyłkowo ciężkie narzędzia, sprzęt domowy, meble czy urządzenia budowlane, rzadziej osoby prywatne. Wysyłka paczki na palecie charakteryzuje się wyższą ceną niż w przypadku wysyłki standardowych paczek i wymaga odpowiedniego sprzętu podczas jej załadunku i rozładunku na miejscu u odbiorcy. Z reguły są to wózki widłowe. Europalety dzięki specjalnej i ustandaryzowanej budowie są kompatybilne z większością wózków, co zdecydowanie ułatwia ich prawidłowe sortowanie i obsługę w halach i magazynach.

Rodzaje i wymiary palet stosowanych w transporcie

Bardzo istotne znacznie mają wymiary palet, które różnią się zależnie od danego przewoźnika. Tradycyjna europaleta ma szerokość i głębokość równą 120 x 80 cm, palety przemysłowe 120 x 100 cm, 120 x 120 cm oraz 240 x 80 cm, a półpaleta – 60 x 80 cm. Pełen przekrój wymiarów i wiele rodzajów palet sprawia, że z wyborem odpowiedniej nie powinno być zbyt wiele problemów. Praktycznie wszystkie firmy kurierskie podejmują się przewozu wyłącznie europalet.

Ogromne znaczenie ma jednak wysokość palety. Większość przewoźników umożliwia wysyłkę europalety wraz z ładunkiem o wysokości łącznej do 200 cm, a przekroczenie tego wymiaru może równać się odrzuceniu przesyłki przez firmę transportową. Niektórzy przewoźnicy umożliwiają wysyłkę europalety o wysokości maksymalnej 170 cm, co warto mieć na uwadze podczas zlecania wysyłki np. wysokiej lodówki. Równie istotna jest masa całkowita palety wraz z ładunkiem, która w przypadku np. firmy UPS nie może być wyższa niż 1000 kg, a firmy DPD – 700 kg.

Jak zapakować europaletę?

Wymiary palet mają dla firm kurierskich tak samo duże znaczenie, jak sposób ich pakowania. Warto zadbać między innymi o unieruchomienie zawartości w jak najbardziej dokładny i precyzyjny sposób, który chroni ją przed uszkodzeniem wskutek np. przejazdu po nierównościach bądź pokonywania zakrętów czy ładunku i rozładunku za pomocą wózków widłowych. Doskonale w tym celu sprawdzają się mocne taśmy wykonane z tworzywa oraz folie stretch i taśmy klejące o podwyższonej sile klejenia (przemysłowe).

Nie można także zapomnieć o prawidłowym zapakowaniu samej zawartości. Środek ciężkości powinien zawsze znajdować się w samym centrum danej palety, gdyż nawet niewielkie odchylenia mogą wywoływać bardzo duże niebezpieczeństwa związane z brakiem stabilności. Co więcej, wymiary palet są ustalone bardzo sztywno w każdej firmie kurierskiej, a jej przekroczenie równa się odrzuceniu przesyłki przez kuriera na etapie jej przewozu. Właśnie z tego względu warto zadbać o to, aby żaden element wysyłanego przedmiotu na palecie nie wystawał poza jej obrys. Taka przesyłka mogłaby uszkodzić sąsiadujące przesyłki i zmniejszyć ilość wolnej przestrzeni w pojeździe lub hali magazynowej, wskutek czego żadna firma spedycyjna nie podejmie się ich przewozu.

Wysokość europalety ma ogromne znaczenie, dlatego zachęcamy do jej zmierzenia dopiero po ostatnim etapie pakowania. Kilka warstw grubej folii bąbelkowej lub tektury może podwyższyć całe urządzenie nawet o kilkanaście centymetrów.