Format numeru przesyłki DPD

Data dodania: 2020-08-21


Korzystając z naszego portalu FastPost, mogą państwo nadać paczkę szybko oraz łatwo, co znacznie skraca czas normalnego nadawania paczki. Na naszej stronie wystarczy podać wszystkie wymiary oraz wagę paczki, po wycenie pozostaje już tylko czekanie na kuriera. W tym czasie generowany jest tak zwany numer przesyłki, który od tego momentu będzie obowiązywał przez cały czas realizowania usługi, jeśli będziemy chcieli dowiedzieć się gdzie nasza paczka się znajduje. Jest to bardzo ważny apsekt każdej przesyłki, gdyż służy on do namierzania lokalizacji, oraz ewentualnych reklamacji czy kontaktu z działem obsługi klienta.

Warto znać: Cennik DPD, Jak szybko wysłać paczkę DPD?

Jak rozpoznać, że numer jest z firmy kurierskiej DPD?

Każda firma kurierska ma różniące się od siebie formaty numeru przesyłki, dzięki czemu nie jest możliwe pomylenie paczek między przewoźnikami. Jest to jednocześnie ułatwienie pracy kurierom, oraz sprawienie, że każda paczka widnieje w systemie, dzięki czemu nie ma możliwości zgubienia przesyłki.

DPD używa dwóch formatów numeru przesyłek w zależności, czy jest to zlecenie krajowe, czy międzynarodowe. W zleceniach krajowych jest to zawsze 13 cyfr, w których skład wchodzi 5 zer, 8 cyfr oraz jedna litera.

Przesyłki zagraniczne są inaczej numerowane, by można je łatwo rozróżnić w oddziałach DPD. Ich format to czternastocyfrowy ciąg, który pozwoli na właściwe rozmieszczenie paczek krajowych oraz międzynarodowych.

 

Kiedy paczka otrzymuje numer przesyłki?

Po wypełnieniu formularza na naszej stronie FastPost, system automatycznie generuje numer przesyłki, który będzie upoważniał do śledzenia przesyłki na naszej stronie, oraz na stronie firmy kurierskiej. Należy jednak pamiętać, że dopóki kurier nie odbierze od nas przesyłki, strona internetowa nie będzie mogła znaleźć przesyłki. Dopiero kiedy paczka zostanie zeskanowana, a numer zaksięgowany w bazie danych – wówczas wszystkie informacje będą dostępne do wglądu. Warto również wiedzieć, że system może zatwierdzać informacje z opóźnieniem nawet do dwóch godzin, także warto uzbroić się w cierpliwość sprawdzając lokalizacje swojej paczki, gdyż nie zawsze będzie aktualizowana na bieżąco.

 

Do czego właściwie potrzebny jest numer przesyłki?

Numer przesyłki to niezbędny element każdej usługi kurierskiej, gdyż upoważnia on do pozyskiwania informacji na temat lokalizacji przesyłki, ułatwia komunikacje z biurem obsługi, oraz dzięki niemu możemy składać zażalenia, bądź reklamacje. System śledzenia przesyłki jest najbardziej popularnym sposobem na uzyskanie informacji na temat lokalizacji paczki. Można to zrobić również za pośrednictwem naszej strony, wystarczy wpisać numer przesyłki oraz wybrać jaka firma kurierska realizuje usługę. Dlatego też FastPost jest wygodnym portalem, łatwym w użytkowaniu, który ułatwia cały proces, od zamówienia kuriera, poprzez wypełnienia niezbędnych formularzy, skończywszy na śledzeniu paczki. Wszystko przy pomocy jednej strony internetowej FastPost. Postaw na innowacje i wygodę.