Opis możliwych kosztów dodatkowych


Na każdym etapie transportu przewoźnik może doliczyć nieoczekiwane koszty dodatkowe. Powody związane są najczęściej z samą przesyłką oraz adresem nadania i doręczenia. 

Poniżej lista najczęstszych przyczyn oraz pliki, z którymi należy się zapoznać.

Aby uniknąć dopłat pamiętaj o:

  • wymiary zgodne ze stanem  faktycznym - aktualnie  niemal każda firma kurierska posiada sortery mierzące przesyłki laserowo co pozwala na dokładne oszacowanie wymiarów. Nie możemy liczyć na tolerancję nawet 1cm. Wysyłka paczki przekraczającej dopuszczalne wymiary powoduje dodatkowo zwrot. Do wysokości przesyłki paletowej należy doliczyć  wysokość  samej palety.
  • waga zgodna ze stanem faktycznym - podobnie jak w przypadku wymiarów waga także jest sprawdzana automatycznie. Pamiętaj, że decyduje waga końcowa wraz z opakowaniem/paletą. Przewoźnicy nie przewidują tolerancji. Wysyłka paczki przekraczającej dopuszczalną wagę powoduje dodatkowo zwrot lub spaletyzowanie co jest osobna usługą.
  • kształt i opakowanie - najbardziej lubianą formą przesyłek są te zapakowane w karton o kształcie sześcianu. W zależności od przewoźnika owinięcie kartonu folią strech może być niestandardem. Przesyłki niestandardowe to te, które mają nieregularny kształt, są owalne, cylindryczne, posiadają  wystające elementy.
    Przykłady: wiaderka, tuby, opony (w zależności od przewoźnika),  przewody lub kable owinięte folią, tkaniny w belkach, urządzenie z elementami wystającymi poza karton, źle zamocowany towar na palecie (przemieszcza się), elementy wystające poza paletę, pusta przestrzeń w paczce (elementy wewnątrz przemieszczają się), połączenie kilku kartonów umożliwiające przemieszczanie się względem siebie, naklejki Uwaga Szkło i Góra/Dół (u przewoźnika DHL).
  • zawartość przesyłki - za elementy zawierające substancje płynne (np. kanistry, beczki, butelki) oraz towary umieszczone w luźnych opakowaniach ( elementy wewnątrz przemieszczają się) również zostanie naliczona opłata za niestandard.
  • wysyłka zabronionych rzeczy - przewoźnik podczas transportu ma prawo zweryfikować zawartość przesyłki. Jeśli okaże się, że została wysłana rzecz, która jest na liście zabronionych, nadawca będzie musiał jak najszybciej odebrać paczkę z oddziału przewoźnika. Firma kurierska ma prawo naliczenia dodatkowej opłaty. Koszt za wysyłkę nie będzie zwrócony, ponieważ przewoźnik  próbował zrealizować transport.
  • strefa rozszerzona – przewoźnik UPS jako jedyny wprowadził opłatę za doręczenie lub nadanie przesyłek w strefie rozszerzonej zwanej także „terenem odległym”. Strefa rozszerzona odnosi się do miejsc odznaczających się położeniem, które utrudnia transport przesyłki, np. miejscowości oddalone znacząco od większych aglomeracji, trudny dojazd, obszar górzysty. Utrudniony dojazd lub odległość, jaką musi pokonać kurier aby doręczyć przesyłkę skutkuje naliczeniem opłaty za dodatkową obsługę w strefie rozszerzonej.

W załącznikach znajduje się cennik usług i opłat dodatkowych oraz lista kodów pocztowych dla stref rozszerzonych. 

Pliki do pobrania

cennik usług dodatkowych
strefa-rozszerzona-ups-fastpostpl