5 sposobów na uniknięcie dopłat

2015-03-09

Szanowny Kliencie,

chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, które decydują o niepożądanych dopłatach naliczanych przez przewoźników.

Nikt nie chce aby do wysłanych po niskich cena przesyłek były doliczane dopłaty niepotrzebnie podnoszące koszty usług kurierskich. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę 5 elementów, na które TRZEBA zwrócić wyjątkową uwagę podczas nadawania przesyłek.

1.  Ważenie paczek

Podstawową kwestią jest ważenie przesyłek przed ich nadaniem. Każdy z przewoźników posiada sortery umożliwiające automatyczne ważenie przesyłek. Każde przekroczenie deklarowanej wagi wiąże się z dodatkową dopłatą.

WAŻNE: Opakowanie wysyłanych przedmiotów wliczane jest w łączną wagę przesyłki. Prosimy ważyć paczki po ich ostatecznym zapakowaniu.

2. Sposób pakowania – kształt przesyłki

U każdego przewoźnika przesyłką standardową są paczki zapakowane w pudełka kartonowe o regularnych kształtach. Każdy element wystający, element doklejony, doklejone mniejsze/większe pudełko, wypukłości/wklęsłości w pudełku, przedmioty bez opakowania owinięte w folię, są podstawą do naliczenia dopłat za niesort.

Inne opakowania standardowe: koperty każdego przewoźnika, worki foliowe „folio paki” poszczególnych przewoźników, kartony i tuby przewoźnika.

Inne opakowania niestandardowe: tuby/walce, wiaderka, skrzynki drewniane, worki foliowe nie należące do przewoźników, nieregularne kształty, skrzynie biegów, silniki, akumulatory, części mechaniczne pokryte smarem/olejem, beczki, kanistry, wiadra.

3. Mierzenie przesyłki przed nadaniem

Każdy przewoźnik definiuje standard także przy pomowcy wymiarów przesyłki.

UPS

Maksymalna długość (najdłuższy bok) D - 150cm
Maksymalna szerokość S - 76cm
Maksymalna wysokość W - 76cm
Maksymalny wymiar Długość +Obwód (2 x szerokość + 2 x wysokość) - 330cm

DHL

maksymalna długość 140 cm

maksymalna wys. 60 cm

maksymalna szerokość 60 cm

maksymalna suma boków = 260 cm

DPD

Długość do 175 cm

Wysokość + Długość + szerokość ≤ 300 cm

K-EX

Długość do 140 cm

Szerokość do 80 cm

Wysokość do 80 cm

Suma wszystkich wymiarów do 220 cm

4. Zawartość przesyłki

Zawartość przesyłek nadawanych za pośrednictwem firm kurierskich ma wpływ na koszty dodatkowe ich transportu.

 Dopłaty za niesort mogą być naliczone do przesyłek, które: zawierają elementy przemieszczające się, oleiste plany na opakowaniu, przelewający się płyn.  

5. Przesyłki nadawane na liście ręcznym

W przypadku gdy nadawca nie może wydrukować listy wygenerowanego z systemy FastPost.pl należy bezwarunkowo powiadomić nas o tym fakcie. Pozwoli to na uniknięcie dopłat za wypisanie listy ręcznego oraz przeadresowanie paczki (przewoźnik może domyślnie skierować paczkę do naszego biura zamiast odbiorcy ze zlecenia).

Szczegółowe informacje podaje każdy z przewoźników w regulaminach świadczenia usług.

UWAGA: Dopłaty naliczane są wyłącznie przez przewoźników podczas realizacji transportu. FastPost.pl jedynie przenosi je na zleceniodawcę na podstawie zestawień od firm kurierskich. 

Zespół FastPost.pl